Mezőgazdasági technikus
Mezőgazdaság és erdészet ágazat képzése, amely érettségivel és technikus szintű szakképzettség megszerzésével zárul.
Választható szakmairányok: Állattenyésztő szakmairány, Növénytermesztő szakmairány.
A mezőgazdasági technikus a növénytermesztési, állattenyésztési, az azokhoz kapcsolódó műszaki, gazdálkodási szakterületen önálló feladatokat végez és végeztet, munkacsoportokat irányít. A végzett szakemberek képesek a növénytermesztés és állattenyésztés terén a korszerű agronómiai és technikai eljárások alkalmazásával a piac igényeinek megfelelő minőségi mezőgazdasági termékek gazdaságos előállítására, valamint a termelés menedzselésére.
Azon fiatalok számára ajánlott, akik a modern nagyüzemi mezőgazdaságban használatos új technológiák, elvárások és irányvonalak megismerése után vezető pozícióban szeretnének hozzájárulni a mezőgazdasági termelés minőségi irányításához.
KOMPETENCIAELVÁRÁS
Mezőgazdasági munkákhoz való affinitás, csoportmunka, vezetői készségek, hatékony döntéshozatalra, és modern technológiák alkalmazására való képesség.
A SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ
- mezőgazdasági vállalkozásban alkalmazottként technikusi tevékenységet folytat;
- piackutatáson alapulóan megtervezi, elindítja vállalkozását;
- anyag beszerzési, készletezési és értékesítési tevékenységet folytat;
- beállítja, ellenőrizi, karbantartja és üzemelteti a mezőgazdaságban alkalmazott erő- és munkagépeket, kezeli a precíziós gazdálkodást segítő elektronikai berendezéseket;
- a fontosabb gazdasági állatfajok tartási, takarmányozási, tenyésztési feladatait elvégzi;
- a fontosabb zöldség- és gyümölcsfajok, szőlő kiskerti termesztését elvégzi;
- környezetkímélő termelési technológiákat alkalmaz;
- a mezőgazdasági termelés tervezését, szervezését elvégzi;
- mezőgazdasági termelési feladatokat ellátó személyek, csoportok irányítását végzi;
- piackutatáson alapulóan megtervezi, elindítja és működteti a mezőgazdasági vállalkozást.
ISKOLASPECIFIKUS INFORMÁCIÓK A KÉPZÉSHEZ
A mezőgazdasági technikus 5 éves technikumi oktatás. A tanuló 9. és 10. évfolyamon ágazati alapoktatásban részesül, majd a 10. évfolyam végén ágazati alapvizsgát tesz. Ezután kezdődik a szakmai felkészíése, mely párhuzamosan folyik a közismereti érettségi vizsgára felkészítő képzéssel. A tanuló 2 szakmairányből választhat, ezek a növénytermesztő, illetve az állattenyésztő. A 12. évfolyam végén a tanuló 3 tárgyból tesz előrehozott érettségi vizsgát: matematika, magyar nyelv és irodalom, illetve történelem. 13. évfolyamon már csak szakmai és nyelvi felkészítés zajlik. A 13. évfolyam végén a tanuló szakmai és nyelvi érettségi vizsgát tesz. A szakmai érettségi vizsga emelt szintű érettséginek minősül majd. A tanuló az érettségi bizonyítvány mellé technikusi szakmai bizonyítványt is kap. A képzésben résztvevő a teljes képzési idő alatt ösztöndíjra jogosult, mely a tanulmányi eredménytől függően változik, és a havi 57000 Ft-ot is elérheti.